niedziela, 17 lutego 2013

O atakowaniu dźwięków słów kilka

Dzisiaj trochę technicznych elementów, które zawsze przydają się, bo pomagają zrozumieć jak korzystać z głosu. 

Zatem, co to znaczy atakować dźwięk? Określenie "atakowanie dźwięku" odnosi się do momentu, w którym rozpoczyna się powstawanie dźwięku. Słowo atak może kojarzyć się z czymś gwałtownym jak w czasie działań wojennych, uderzamy na przeciwnika i szybko niszczymy, to co stanie na naszej drodze. W śpiewie jest jednak inaczej. Nie zależy nam na zniszczeniu dźwięku a przeciwnie na jego pięknym wydobyciu. Owo wydobycie dźwięku w wokalistyce rozróżniane jest jako atak: twardy, chuchający oraz miękki.

  • Atak twardy - z atakiem twardym mamy do czynienia w sytuacji gdy wiązadła głosowe ulegają zwarciu przed  wydechem. Powietrze w takim przypadku napotyka na opór wiązadeł i przez nie się przeciska. Z tego rodzaju atakiem mamy przykładowo styczność, gdy kaszlemy, odchrząkujemy czy gwałtownie wydobywamy z siebie dźwięk. 
  • Atak chuchający - z tego typu atakiem spotykamy się w przypadku, gdy powietrze przedostaje się przez jeszcze nie domknięte wiązadła głosowe. Cześć powietrza nie zostaje „przetworzona” na dźwięk i słyszymy w głosie specyficzny szum.
  • Atak miękki - ten typ ataku występuje, gdy wiązadła głosowe ulegają zwarciu w tym samym momencie, w którym przechodzi przez nie powietrze. 

Ponieważ jestem zwolennikiem metody Complete Voice Technique (CVT), więc poniżej parę słów, co CVT ma do powiedzenia w tej materii. CVT ze względu na swoją specyfikę używa innej terminologii. Zainteresowanych metoda CVT odsyłam do wcześniejszego wpisu i oczywiście do strony Complete Vocal Institute

  • Odpowiednikiem twardego ataku w CVT jest Full-metallic attack czyli atak używany w trybach Edge i Overdrive 
  • Odpowiednikiem ataku chuchającego jest Non-metallic attack używany w trybie Neutral z powietrzem.
  • Odpowiednikiem ataku miękkiego jest Half-metallic attack używany w trybie Curbing oraz Non-metallic attack w trybie Neutral bez powietrza

Według mainstreamowego nauczania najlepszym atakiem jest atak miękki, który postrzegany jest jako najbezpieczniejszym dla głosu. Atak twardy ze względu na swoją nagłość może być przyczyną problemów z wiązadłami głosowymi. Przede wszystkim może być przyczyną guzków śpiewaczych. Atak chuchający prócz tego, że nie pozwala na pełne brzmienie dźwięku, to może powodować szybsze wysuszanie śluzówki ze względu na nadmiar powietrza. Celem jest dążenie do ataku miękkiego. Osiągnąć miękki atak można przez prawidłową pracę całego aparatu głosowego, ćwiczenia oddechowe i oczywiście dobrą postawę. W przypadku, gdy pojawia się atak twardy dobrze jest ćwiczyć atak miękki i odwrotnie w przypadku ataku miękkiego dobrze jest ćwiczyć atak twardy. W ten sposób można osiągnąć pożądany atak miękki. 

Według CVT każdy atak jest bezpieczny pod warunkiem, że nie pojawiają się niepotrzebne napięcia, które stają się przyczyną problemów. Przy prawidłowo ustawionym aparacie głosowym każdy tym ataku może i powinien, być wykorzystywany. Oczywiście pod warunkiem, że aparat głosowy jest zdrowy. Osobiście jestem zwolennikiem podejścia CVT, bo nie ogranicza artystycznie. Czasem trzeba wyszeptać a czasem trzeba wrzasnąć aby przekonać odbiorcę do tego co chcemy przekazać. Jak twierdzi CVT każdy typ ataku jest naturalny i jako taki nie groźny sam w sobie. Groźne są różnego rodzaju napięcia, dlatego kluczowe jest aby zawsze pamiętać o dobrym podparciu i przydźwieku. Jeśli nie będzie dobrego podparcia zanim przystąpimy do wydobycia dźwięku, to najprawdopodobniej wystąpi napięcie w krtani a to nie dość, że skończy się zmęczeniem głosu to jeszcze będziemy brzydko brzmieć. Trzeba również pamiętać, że aby uniknąć napięć należy odpowiednio dobrać przydźwięk. Zawsze gdy atak nie jest precyzyjny dodanie więcej przydźwięku pomoże.

Śpiewnie pozdrawiam. :)

2 komentarze:

  1. Spoko blog :)
    zapraszam do mnie:
    http://www.facebook.com/Olaksia1000?ref=hl
    do lajkowania

    OdpowiedzUsuń
  2. 32 year-old Quality Control Specialist Adella Murphy, hailing from Maple enjoys watching movies like "Charlie, the Lonesome Cougar" and Cabaret. Took a trip to Pearling and drives a Navigator. sprawdz te strone

    OdpowiedzUsuń